Jak ściągnąć transgraniczne zadłużenie?
Transgraniczny inaczej przekraczający granice państw, istniejący ponad granicami. Tym samym transgraniczny dług oznacza tyle, co zobowiązanie pomiędzy dwoma podmiotami na co dzień funkcjonującymi w innych państwach.
Obecnie coraz więcej korzystnych kontaktów handlowych to te, które nawiązuje się z zagranicznymi podmiotami. Unijna swoboda przepływu towarów, otwarty ruch graniczny w przypadku państw europejskich to czynniki, które sprzyjają modelom współpracy międzynarodowej. Niestety, czasami wizja intratnej zagranicznej wymiany handlowej może oznaczać niebezpieczeństwo niedotrzymania warunków transakcji handlowych oraz wygenerować spore zadłużenie przez zagranicznego kontrahenta bądź odwrotnie.
Czy ponadpaństwowe zadłużenie, stanowi zobowiązanie nie do odzyskania?
Absolutnie nie. Odzysk wierzytelności międzynarodowych w ogromnym przybliżeniu można zrealizować na podstawie poniższego schematu:
Windykacja wierzytelności przez zagraniczny podmiot od polskiego dłużnika: | Windykacja wierzytelności przez polskiego kontrahenta od zagranicznego podmiotu: |
Możemy zrealizować w formie pozwu o zapłatę złożonego ze względu na miejsce zamieszkania/prowadzenia działalności gospodarczej dłużnika,
|
Możemy zrealizować roszczenie o zapłatę poprzez żądanie wydania europejskiego nakazu zapłaty (powództwo należy wypełnić na formularzu A–o wydanie europejskiego nakazu zapłaty–formularz można pobrać z oficjalnej strony internetowej ministerstwa sprawiedliwości). |
O czym należy pamiętać w przypadku zadłużenia transgranicznego?
- To często zadłużenie w obcej walucie. Przykładowo żądając kwoty 10.000,00 euro przed polskim wymiarem sprawiedliwości potrzeba przeliczyć żądanie zgodnie z polską walutą po oficjalnym kursie wskazanym przez Narodowy Bank Polski na dzień złożenia powództwa. Przeliczenie pozwoli składającemu powództwo na uiszczenie odpowiedniej opłaty sądowej od pozwu. A powództwo nie zostanie obarczone brakiem formalnym czy fiskalnym.
- Reprezentując interes zagranicznego kontrahenta, należy dokładnie zapoznać się z kwestami umocowania do reprezentacji w danym państwie. Przykład? Obecnie niemiecka spółka prawa handlowego GmBH swoimi organami oraz zasadami funkcjonowania przypomina polską spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Niestety inne nazewnictwo organów spółek, a często także inne obcojęzyczne rejestry krajowe podmiotów gospodarczych mogą wpędzić w spore zakłopotanie przy próbie dowiedzenia umocowania do działania w imieniu podmiotu zagranicznego.
- Dochodzenie zaległości od podmiotu zagranicznego w wielu sytuacjach będzie wymagało przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego według porządku prawnego państwa, w obrębie którego siedzibę/miejsce zamieszkania będzie posiadał dłużnik. W wielu sytuacjach jest to postępowanie, które różni się od obecnego polskiego modelu realizowanej egzekucji. Przed zainicjowaniem takiego postępowania warto skonsultować zamiar złożenia wniosku egzekucyjnego ze specjalistą.
Elementy wspólne.
Proces windykacji międzypaństwowego zadłużenia to nic innego jak konflikt pomiędzy stronami tylko o wymiarze transgranicznym. Przed wszczęciem postępowania sądowego warto się zastanowić, czy z dłużnikiem nie można się „dogadać”. Nawet ratalna forma spłaty zadłużenia to zdecydowanie szybszy sposób na pojawienie się pieniędzy w naszym portfelu.