Samochód zastępczy z OC sprawcy kolizji samochodowej – przydatne informacje
Wypadki samochodowe stanowią codzienny koszmar, dotykający coraz większą liczbę kierowców. Wobec nieustannie powiększającego się rynku zmotoryzowanych oraz wielu zawiłości związanych z polisami ubezpieczeniowymi, wysokością stawki ubezpieczenia, czy całą masą przepisów i ustaw, niejednokrotnie wypłata odszkodowania związana z incydentem drogowym staje się niemalże koszmarem poszkodowanego kierowcy. Ubezpieczyciel w wielu przypadkach zadaje szereg z pozoru nieistotnych pytań dla ubezpieczonego, nierzadko zaniżając rekompensatę za uszkodzony pojazd. Jak uniknąć podstawowych błędów w przypadku ubiegania się o rekompensatę finansową ? Czy też jak sprawnie wynająć samochód zastępczy za który w pełni zwróci nam zakład ubezpieczeniowy ? W artykule podpowiem jak okazać się sprytniejszym od giganta ubezpieczeniowego.
- Wynajęcie samochodu zastępczego, wcale nie oznacza z góry przygotowanej gotówki na pojazd zastępczy z OC sprawcy.
Temat był do pewnego czasu poważnym problemem dla poszkodowanych kierowców. Błędne rozumianą kwestię najmu pojazdu zastępczego wyjaśnił dopiero Sąd Najwyższy. Mianowicie brak możliwości poruszania się samochodem w myśl SN nie stanowiło szkody majątkowej, która uprawniałaby kierowcę do rekompensaty ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego. Szkoda, która zdaniem SN stanowi główną przesłankę do ubiegania się o zwrot kosztów za pojazd zastępczy z OC sprawcy powstaje z chwilą zawarcia stosunku najmu z podmiotem, który udostępni nam auto zastępcze.
- Dostępność komunikacji miejskiej, a auto zastępcze.
Również i w tym zakresie orzecznictwo SN dosłownie pomogło poszkodowanemu kierowcy. Ubezpieczyciel do pewnego momentu, sporządzając formularz odnośnie przyznania pojazdu zastępczego, rozpatrywał dostępność komunikacji miejskiej dla poszkodowanego. Powszechność przejazdów oferowanych przez miejskiego przewoźnika stanowiła w większości przypadków powód do odmowy przyznania rekompensaty finansowej za najem samochodu zastępczego. Warto zaznaczyć, że także w tym przypadku linia orzecznicza uległa zmianie. SN zinterpretował komfort jazdy samochodem za niepodważalny oraz zdecydowanie większy niż w przypadku korzystania z miejskich środków transportu. Wobec zmienionego orzecznictwa sądowego, dostępność komunikacji stanowi czynnik obojętny przy ubieganiu się o zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego.
- Jakość, cena, dostępność pojazdu zastępczego.
Powszechny dostęp do pojazdu zastępczego oraz rosnący trend spowodowany najmem pojazdu na koszt OC sprawcy kolizji samochodowej czasami może okazać się pułapką. Pamiętajmy, by przy wyborze auta zastępczego kierować się, podobną do naszego jakością auta. Dokładne przestudiowanie cennika auta zastępczego często może okazać się oszczędnością czasu i szybszą wypłatą pełnej kwoty za najem pojazdu mechanicznego przez zakład ubezpieczeniowy.
Wg. Rzecznika Ubezpieczonych (obecnie Rzecznik Finansowy)
Jeżeli poszkodowany wskutek czynu niedozwolonego utracił możliwość korzystania z rzeczy, nie posiadając innego, wolnego i nadającego się do wykorzystania pojazdu mechanicznego, wynajmie pojazd zastępczy o zasadniczo podobnej klasie, według stawki czynszu najmu obowiązującej na lokalnym rynku i będzie korzystał z przedmiotu najmu w okresie naprawy pojazdu mechanicznego lub w okresie niezbędnym do zakupu innego pojazdu, to koszty poniesione z powyższego z tytułu będą mogły być kwalifikowane jako wydatki celowe i ekonomicznie uzasadnione.
- Dokumentacja najmu samochodu zastępczego
W kontaktach z ubezpieczycielem sprawcy kolizji samochodowej to właśnie brak odpowiedniej dokumentacji okresu najmu stanowi kolejny problem dla poszkodowanego kierowcy. Należy pamiętać, że czasami większa ilość dokumentów, uniemożliwi ubezpieczycielowi zaniżenie ilości dni korzystania z samochodu zastępczego oraz wysokości kwoty najmu. 3dman_eu | Pixabay
Pojazd zastępczy z polisy ubezpieczeniowej sprawcy przechodzi w Polsce powoli do porządku dziennego. Jednak musimy mieć świadomość, że czasami drobne przeoczenia, mogą zdecydowanie skomplikować nam drogę do pełnej rekompensaty finansowej ze strony ubezpieczyciela.
Mikołaj Mucha